Luthersk Mission i Agerskov er et kristent fællesskab, hvor vi har aktiviteter for alle aldersgrupper - og samtidig sætter pris på at mødes på tværs.

Målet med alle arbejdsgrene er at pege på Jesus Kristus - som verdens lys og det enkelte menneskes frelser.

Alle arrangementer er åbne. Velkommen!

 

NB: PÅ GRUND AF CORONA-RESTRIKTIONER KAN PROGRAMSATTE ARRANGEMENTER VÆRE AFLYST. 

 

Vi samles kl. 19.30 i missionshuset, Rangstrupvej 12, hvis ikke andet er anført

 

Forår 2021

 

Januar

Bedeuge (aflyst pga Corona-restriktioner)

Fr. 22. I Missionshuset: v/ Jens Jensen, Løgumkloster

Fr. 29. I Missionshuset: Kredsmøde

Februar

Ti. 2. – Lø. 6. Møderække v/ Birger Reuss Schmidt - Særskilt program følger senere

Ma. 22. Bedemøde – kl. 20.00 – Indledning v/ Jakob Rahbek

Lø. 27. På Friskolen: Familieaften v/ Bibelkreds 5 – Særskilt program følger senere

Marts

Fr. 5. I Missionshuset: Mads Jakob Jakobsen, Sønderborg

Sø. 21. Temadag: v/ Sprint – nådegaver – kl. 14.00

Fr. 26. I Missionshuset: Fællesspisning: v/ Møller Schmidt, Toftlund – Børneindslag v/ Dorthe Schmidt

Ma. 29. Bedemøde – kl. 20.00 – Indledning v/ Jan Kristensen

April

Ma. 5. På Friskolen: Påskemøde: v/ Finn Sørensen, Haderslev – kl. 14.00 – Kaffebord + kollekt

Fr. 16. I Missionshuset: Norea-aften v/ Ole Sørensen, Haderslev

Ma. 26. Bedemøde – kl. 20.00 – Indledning v/ Kirsten Madsen

Maj

Fr. 7. I Missionshuset: v/ Jens Landkildehus, Løgumkloster

Fr. 28. I Missionshuset: v/ Ingvard Christensen, Løgumkloster – Børneindslag v/ Diana Andersen

Ma. 31. Bedemøde – kl. 20.00 – Indledning v/ Anna-Marie og Jakob Knudsen

Juni

Fr. 4. I Missionshuset: Fællesspisning: v/ Peter Thorsen, Brændstrup

Fr. 18. I Missionshuset: v/ Ejler Nørager, Taps – Børneindslag v/ Kamilla Juhl

On. 23. Skt Hans fest – særskilt program følger senere

 

For unge fra 14 år.

Vi mødes kl. 19.30 i LMs missionshus, Rangstrupvej 12, Agerskov - hvis der ikke står andet!

 

Forår 2021

Januar

Ti. 5. I Missionshuset: Opstart

Ti. 12. I Missionshuset: Generalforsamling

Ti. 19. I Missionshuset: v/ Finn Sørensen

Ti. 26. I Missionshuset: Guldkornsaften

Februar

Ti. 2. I Missionshuet: Der kommer en prædikant

Ti. 9. I Missionshuset: Auktionsaften / indsamlingsaften

Ti. 16. Vinterferie

Ti. 23. Bibelstudie

Marts

Ti. 2. I Missionshuset: Der kommer en prædikant

Ti. 9. Bålaften og snobrød

Ti. 16. Drive n talk

Ti. 23. I Missionshuset: Spilleaften

Ti. 30. Påskeferie

April

Ti. 6. Bibelstudie

Ti. 13. I Missionshuset: Hænders daw

kl. 19.00-21.00

Ti. 27. Sportsaften

Maj

Ti. 4. Gå og snak (walk n talk)

Ti. 11. I missionshuset: Velkommen til nye LMU’ere

Ti. 18. Cykeltur

Ti. 28. I Missionshuset: Fokusmøde: fælles med LM Agerskov

Juni

Ti. 1. I Missionshuset: Guldkornsaften

Ti. 8. I Missionshuset: Dreng/pigeaften

Ti. 15. I Missionshuset: v/ Jakob Rahbek

On. 23. Skt. Hans fest – særskilt program følger senere

Ti. 29. Sommerferie

Luthersk Mission i Agerskov er et fællesskab, hvor mange bidrager i de forskellige arbejdsgrene.

Arbejdet ledes af en bestyrelse på 5 personer

Formand: Jakob Knudsen, 4073 9691, Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Næstformand: Leon Juhl

Kasserer: Margrethe Riis Bensrati

Sekretær: Benedikte Rahbek

Best.medl.: Leni Andersen

 

Kontaktpersoner:

Seniormøder: Knud Lund, 3195 3709

Missionskonsulent: Lene Lund, 7483 3709

Bogsalg: Godtfred Riis, 4124 6618

LMU: David Jespersen, 53531284

Junior: Preben Andersen, 2016 4462

Klub 4: Diana Andersen, 2231 8201 

 

For de 10 - 14 årige

Vi mødes kl. 19:00 i samlingssalen på Agerskov Kristne Friskole


Forår 2021

Januar

To. 7. Bibeluddeling til 5. klasse

To. 28. Vi får besøg af Lisbeth Nørgaard

Februar

To. 11. Vi får besøg af Mathias Nørager

To. 25. Bibelzoom

Marts

To. 4. Musical på Løgumkloster Efterskole

Lø. 13. Between-dag på Løgumkloster Efterskole

To. 18. Kreativ aften med Leni Andersen

April

To. 8. Forberede teltlejren v/ Dorthe og Ole Schmidt

Ti. 20. Sammen med LMU

Maj

To. 6. Bibelzoom og boldleg

To. 13. – Sø. 16. Teltlejr

To. 20. Vi besøger Norea Radio

Juni

To. 3. Cykeltur ud til Anne og Bruno Jørgensen

To. 17. Sommerafslutning med bålhygge i SFO’en – og velkomst til den kommende 3. klasse

Missionshus.jpg