Luthersk Mission i Agerskov er et kristent fællesskab, hvor vi har aktiviteter for alle aldersgrupper - og samtidig sætter pris på at mødes på tværs.

Målet med alle arbejdsgrene er at pege på Jesus Kristus - som verdens lys og det enkelte menneskes frelser.

Alle arrangementer er åbne. Velkommen!

 

Vi samles kl. 19.30 i missionshuset, Rangstrupvej 12, hvis ikke andet er anført

 

Forår 2020

Januar

Bedeuge

Sø.  5.  Agerskov kirke v/ Valgmenigheden

Ma.  6.  Sognehuset

Ti.   7.  Sognehuset

On.  8.  Lene og Knud Lund, Bispelunden 28

            Ruth og Anker Nørgaard, Vestagervej 31

            Leni og Kåre Andersen, Strandelhjørnvej 3. Bøn i børnehøjde

To.   9.  LMs missionshus

Fr.  10.  Agerskov kirke v/ Valgmenigheden

-------------

Fr.  24.  I Missionshuset: v/ Jakob Rahbek, Agerskov

Fr.  31.  I Missionshuset: Kredsmøde

 

Februar

Ti. 4. – Fr. 7.  Møderække v/ Peter Olsen, Hillerød

                                   - Særskilt program følger senere

Fr.  21.  I Missionshuset: Jesper Iversen, Kolding

Ma. 24.  Bedemøde – kl. 20.00 – Indledning v/ Kirsten Madsen

 

Lø. 29.  På Friskolen: Familieaften – særskilt program følger

 

 

Marts

Fr.    6.  I Missionshuset: Fokusmøde: v/ Steffen Juul Pedersen, Haderslev

            – Børneindslag v/ Kamilla Juhl

Sø.  22.  På Friskolen: Temadag: Nådegaverne -for fællesskabets skyld

 

              v/ Sprint Korsholm – program følger senere

Fr.  27.  I Missionshuset: v/ Ingvard Christensen, Løgumkloster –

 

              Børneindslag: v/ Diana Andersen

Ma. 30.  Bedemøde – kl. 20.00 – Indledning v/ Michael Schmidt

 

 

April

Ma. 13.  På Friskolen: Påskemøde: v/ Ebbe Kaas, Brændstrup

             – Lovsangsgruppen medvirker – kl. 14.00Kaffebord + kollekt

Fr.  24.  I Missionshuset: v/ Birger D. Pedersen, Rønne

 

Ma. 27.  Bedemøde – kl. 20.00 – Indledning v/ Teddy Sjælland

 

 

Maj

Fr.    1.  I Missionshuset: Møde med fællesspisning v/ Martin Jefsen, Frifelt

Fr.  15.  I Missionshuset: Norea-aften: v/ Ole Sørensen, Sommersted

 

Ma. 25.  Bedemøde – kl. 20.00 – Indledning v/ Jan Kristensen

 

 

Juni

Fr.    5.  I Missionshuset: v/ Ejler Nørager, Taps

Fr.  19.  I Missionshuset: Fokusmøde: v/ Per Bøndergård, Brændstrup

 

Ti. 23.  Skt. Hans fest – særskilt program følger

 

 

Luthersk Mission i Agerskov er et fællesskab, hvor mange bidrager i de forskellige arbejdsgrene.

Arbejdet ledes af en bestyrelse på 5 personer

Knud Lund, formand   Tlf. 7483 3709

Leon Juhl

Margrethe Riis

Linda Jørgensen

Leni Friis Andersen

Kontaktpersoner:

Klub 4: Diana Andersen   Tlf. 2231 8201

Junior: Allan Christensen   Tlf. 4230 2506

LMU: Marc Agerbo   Tlf. 

Senior-møder: Aage Andersen   Tlf. 2031 4462

 

 

For unge fra 14 år.

Vi mødes kl. 19.30 i LMs missionshus, Rangstrupvej 12, Agerskov - hvis der ikke står andet!

 

Forår 2020

Januar

Ti. 7. Opstart

Ti. 14. I Missionshuset: Generalforsamling

Ti. 21. I Missionshuset: Lovsang, bønne og vidne aften

Ti. 28. Bibelstudie hos Aase og Niels Andersen

Februar

Ti. 4. I Missionshuset: Fælles med LM Agerskov: v/ Peter

Olsen, Hillerød

Ti. 11. Vinterferie

Ti. 18. I Missionshuset: v/ Jørn Nørgaard, Løgumkloster

Ti. 25. Spilleaften

Marts

Ti. 3. Kollektiv uge

Ti. 10. I Missionshuset: Der kommer en prædikant

Ti. 17. Hænderrs-daw

Ti. 24. LMU-møderække Sønderjylland

Ti. 31. I Missionshuset: v/ Jesper Iversen, Kolding

April

Ti. 7. Påskeferie

Ti. 14. Bibelstudie

Ti. 21. I Missionshuset: v/ Finn Sørensen, Sommersted

To. 30. På Friskolen: Fælles med Agerskov juniorklub

Maj

Ti. 5. Sportsaften

Ti. 12. I Missionshuset: Inspirationsaften v/ Nicolaj Nicolajsen

Ti. 19. Bibelstudie

Ti. 26. I Missionshuset: Der kommer en prædikant

Juni

Ti. 2. I Missionshuset: Der kommer en prædikant

Ti. 9. Beach party

Ti. 16. Gå og snak

Ti. 23. Skt. Hans fest

Ti. 30. Sommerferie

For de 10 - 14 årige

Vi mødes kl. 19:00 i samlingssalen på Agerskov Kristne Friskole


Forår 2020

Januar

On. 8. Junior lovsangsaften på LME med aftensmad – kl. 17.30-20.30

To. 23. Bibeluddeling

Februar

To. 6. Vi besøger brandstationen

To. 20. Vi forbereder teltlejren sammen med Ole

Marts

To. 5. Musical på LME – program følger

To. 19. Vi får besøg af Mathias Nørager

Ti. 31. Vi tager i svømmehallen

April

Ti. 16. Lisbeth og Robert Refslund-Nørgaard kommer og fortæller om Tanzania

To. 30. Vi er sammen med LMU

Maj

To. 14. Junioraften – vi besøger en fårefarm

To. 28. Cykeltur med besøg hos leni og Kåre Andersen

Juni

To. 11. Vi får besøg af Poul Arne Nyborg

To. 25. Sommerafslutning sammen med den nye 3. kl.

Temadag2020.jpg